Jakou budoucnost nám připravují vlády zemí G20?
Jakou budoucnost nám připravují vlády zemí G20 pro budoucí roky: mj. napojení každého jednotlivce na globální digitální síť, včetně digitálních certifikátů COVID-19 jako podmínky pro cestování (do půlroku od zasedání na Bali 15.-16.11.2023), intenzivní boj proti dezinformacím, a také posílení a urychlení naplnění cílů Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj prezentované OSN (viz https://www.osn.cz/osn/hlavni-temata/sdgs/).
Tyto informace českým tiskem neproběhly, neboť ten vše ostatní přehlušil hlasitým odsuzováním ruské invaze na Ukrajinu (linky viz níže).
Dovolila jsem si tedy některé podle mne důležité pasáže narychlo přeložit.
(Členy skupiny G20 jsou Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Spojené státy, Turecko a Evropská unie.)
"Bod 23
Uznáváme důležitost sdílených technických norem a ověřovacích metod v rámci IHR (2005) pro usnadnění bezproblémového mezinárodního cestování, interoperability a rozpoznávání digitálních řešení a nedigitálních řešení, včetně dokladů o očkování. Podporujeme pokračující mezinárodní dialog a spolupráci při vytváření důvěryhodných globálních sítí digitálního zdraví jako součást úsilí o posílení prevence a reakce na budoucí pandemie, které by měly využít a stavět na úspěchu stávajících standardů a digitálních certifikátů COVID-19.
Bod 24
Uznáváme důležitost boje proti dezinformačním kampaním, kybernetickým hrozbám, online zneužívání a zajištění bezpečnosti v infrastruktuře připojení.
Bod 26
Zjistili jsme, že digitální technologie se stává klíčem pro obnovu a posílení v různých odvětvích...
...
Je nezbytné zajistit, aby nikdo nezůstal pozadu v našem úsilí o digitální transformaci naší společnosti, a to zapojením všech zúčastněných stran, včetně mládeže, žen, podnikatelského sektoru, kontrolní instituce, parlamentů, vědců a zaměstnanců.
Bod 42
Jsme hluboce znepokojeni tím, že multidimenzionální krize, včetně pandemie COVID-19, stejně jako nedostatek fiskálního prostoru a nerovný přístup k financím a technologiím, představují významné výzvy k realizaci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 a Akční agendy z Addis Abeby. Podnikneme společné kroky k realizaci Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj a urychlíme dosažení jejích cílů do roku 2030 a budeme řešit rozvojové výzvy tím, že znovu posílíme inkluzivnější multilateralismus a reformu zaměřenou na realizaci Agendy 2030."
Zdroj:
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2022/11/16/g20-bali-leaders-declaration/
V češtině k 22.11.2022 pouze tyto veřejné informace:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/g20-summit-zasedani-indonesie-bali-ukrajina-valka.A221116_073547_zahranicni_vajo
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/summit-g20-na-bali-se-bude-zamerovat-zejmena-na-valku-na-ukrajine-a-jeji-dopady/2285097
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/konci-summit-zemi-g20-bali-indonesie_2211160922_ara